Çin dijital parayla halka arzı yasakladı

0

Bitcoin

Çin, son dönemde büyük ilgi gören ICO (initial coin offerings) veya blockchain teknolojisiyle yeni dijital para birimi yayınını yasakladığını duyurdu.

Çin’in kararı sonrasında, Bitcoin ve diğer başlıca dijital para birimlerinin değerinde ani bir düşüş meydana geldi. Ancak analistler bunun sürekli bir yasak olmayacağını, Çin’in büyük ilgi gören ICO’ları anlamak ve bunları regule etmek için zaman kazanmaya çalıştığı görüşünde.

Çin Merkez Bankası’nın web sayfasında yayınlanan karara göre, Çin’deki şirketler artık fon toplamak için dijital para arzı yapamayacak. Bu aynı zamanda yeni bir dijital para biriminin Çin’de halka arz edilemeyeceği anlamına da geliyor.

Çin’de 2017 içinde yapılna ICO işlemleri ile toplanan fon büyüklüğü 350 milyon doları buldu ve bu popüler işlemin giderek yaygınlaşması bekleniyordu. Ancak şirketlerin borsada hisse arzı yapmak yerine ICO işlemini tercih etmesi Çin hükumetini endişelendirmiş görünüyor. Çin’in şimdi borsadaki halka arzları denetlediği gibi ICO işlemlerini denetlemek için bir mekanizma kurması bekleniyor. Bu gelişme aynı zamanda dijital para birimlerinin yasallaşma sürecinde önemli bir adım da olabilir. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>