Çin drone ile kargo teslimine başladı

0

ABD, drone’ların resmen kullanıma girmesi için 2020’yi beklerken Çin şimdiden bu teknolojiyi pratik kullanıma soktu.

Çin’in en büyük online mağazalarından biri olan JD.com, yoğun alışverişin yaşandığı bazı uzak köylere kargo yetiştirmek için onlarca drone satın alıp hizmete soktu.

 Alibaba’dan sonra Çin’in en büyük ikinci online mağazası olan JD.com şimdiden 20 rota üzerinde drone kullanımını fixledi. Şirket, 2017 içinde drone teslim rotalarını 100’e çıkarmayı da planlıyor.

Drone yönetimi için ayrı operasyon

Şirket, gönderilerin ağırlığına göre 5 farklı drone kullanabiliyor. Yedeklerle beraber, 20 rota için toplamda yüzü geçen sayıda drone’u hizmete sokan JD.com, bu cihazların yönetimi için de önemli bir lojistik operayonu hayata geçirdi.

ABD ve İngiltere’de bazı şirketler drone ile teslimat yapıyorlar ancak bunlar çok kısıtlı sayıda gönderi gerçekleştiriyorlar ve verdikleri hizmet teknik olarak “test” olarak geçiyor zira ülkedeki yasalar henüz drone ile teslimata izin vermiyor ve testler için özel izin alınmış bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>