Çin elektrikli araç sübvansiyonlarını azaltacak

0

Çin elektrikli araç

Çin elektrikli araç sübvansiyonlarını 2022 yılında azaltacak. Elektrikli araçlara destekte ön planda olan Çin, bu kez geri çekiliyor.

Çin elektrikli araç sübvansiyonlarını yüzde 30 azaltacak

Çin’de Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin’in yeni elektrikli araçlara (NEV) yönelik sübvansiyonlarını gelecek yıl yüzde 30 oranında azaltacağını söyledi.

Bakanlık, internet sitesinde 2022 NEV sübvansiyon politikasının 31 Aralık 2022’de sona ereceğini ve daha sonra NEV’ye sübvansiyon yapılmayacağını söyledi. Bakanlık, Nisan 2020’de NEV için sübvansiyonların 2020’den 2022’ye sırasıyla yüzde 10, 20 ve 30 oranında kesileceğini söylemişti.

Toplu taşımaya yönelik NEV’ler için sübvansiyonlar ve 2022’de yüzde 30 azaltılmış olacak.

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin, 2025 yılına kadar otomobil satışlarının yüzde 20’sini oluşturan plug-in hibritler ve hidrojen yakıt hücreli araçlar da dahil olmak üzere NEV’ler için bir hedef belirledi.

Volkswagen AG, GeneralMotors Co, Toyota Motor Corp ve Tesla Inc gibi küresel otomobil üreticileri Çin’de elektrikli araç üretimini artırıyor. Bakanlık ayrıca Çin’in kazaları önlemek için NEV güvenlik konularının denetimini sıkılaştıracağını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>