Çin elektrikli otobüs kullanımında lider

0

elektrikli otobüs

Çin’in elektrikli araçlar için pilot proje seçilen Shenzhen şehri, elektrikli otobüs kullanımında lider şehirlerden biri olarak dikkat çekiyor. Shenzhen, en yakın rakibi New York’a fark atmış durumda.

Shenzhen’de 16.359 elektrikli otobüs bulunuyor

Hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması sonrasında Çin, yenilikçi ve temiz teknolojilere yatırımlarını sürdürüyor. Öncelikle kömür santrallerinin kapatılarak, yenilenebilir enerji santrallerin açılma politikasının yürütüldüğü Çin’de, sıradaki hedef elektrikli araçlar oldu. Buna yönelik planlamalarını yapan Çin, Shenzhen’i pilot bölge olarak seçmişti. Yayınlanan son verilere göre yürütülen bu politika başarılı oldu ve Shenzhen’deki 16.359 belediye otobüsünün hepsi elektrikli oldu.

Çalışmalar elbette bununla da sınırlı kalmıyor. Proje kapsamında bölgede bulunan 17.000 taksinin yüzde 73’ü elektrikli hale geldi. Yani Shenzhen’de taşımacılık elektrikli araçlara emanet edildi diyebiliriz.

Şehir ulaşımı için elektrikli otobüs kullanımına geçişte Çin, rakiplerine fark atmış durumda. Shenzhen, en yakın rakibi New York’un 3 katı kadar elektrikli otobüse sahip.

elektrikli otobüs

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>