Çin, Elon Musk’ı iflasa sürükleyebilir!

1

Elon Musk’ın yakın geleceğin en zengin insanı olma planı, Çin’deki yeni teknoloji planları ile suya düşmüş olabilir. Hatta öyle ki, Elon Musk’ın birkaç yıl içinde iflasa sürklenebileceği ihtimali de hiç zayıf görünmüyor.

Musk, milyarlarca dolar yatırdığı ve elektrikli araçlar için pil üretecek Gigafactory’yi henüz düşük kapasiteyle test etmeye çalışırken ve eğer bu yatırımı başarılı olursa, dünyadaki elektrikli araç üretimini desteklemek üzere 5 yeni Gigafactory daha açmaya niyetliyken, Çin her yıl toplam 120 gigawatt-saat’ten fazla kapasiteye sahip pil üretimi gerçekleştirecek bir fabrikanın temelini atmak üzere harekete geçti. 

Eğer karşılaştırma yapmak gerekiyorsa, Musk’ın fabrikası 2018 yılında tam kapasiteyle üretime başladığında yıllık pil üretim kapasitesi sadece 35 gigawatt-saat ile sınırlı olacak. Yani Çin daha ilk fabrikasıyla, Musk’ın Gigafactory’sini dörde katlamış olacak.

2021 yılında faaliyete geçecek olan fabrika böylece Musk’ın dünyadaki en güçlü pil üreticisi ve bir anlamda elektrik enerjisi çağının yeni petrol baronu olma planını yerle bir etmiş oldu. Çin’deki bu fabrika her yıl 1,5 milyon Tesla aracına veya 15 milyon adet Toyota Pirius’a yetecek kadar pil üretebilecek. Üstelik bunun Çin’deki son fabrika olmayacağı da tahmin ediliyor. Elektrikli araç devrimi yaygınlaştıkça Çin’li otomobil üreticilerinin sadece kendi üretimleri için benzer fabrikalara daha fazla ihtiyaç duyacakları düşünülüyor.

Bu gelişme aynı zamanda 2018 yılında Musk’ın fabrikası sayesinde ucuzlayacak pil fiyatları ile daha satın alınabilir düzeye inecek olan elektrikli otomobillerin, Çin’in 2021’de devreye girecek fabrikasıyla, çok büyük bir fiyat düşüşü yaşayacağını gösteriyor. Ayrıca Avrupa’da pek çok ülkenin de 2025 yılından sonra ülkelerinde benzinli veya dizel sıfır otomobil satışına izin vermeyeceği biliniyor. Kısacası, elektrikli otomobil devrimi adım adım yaklaşıyor.

Dünyanın farklı ülkelerine 5 ayrı Gigafactory kurup pil satarak dünyanın en zengin iş adamı olmayı planlayan Musk ise şu sıralar büyük hayal kırıklığı yaşayacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>