Çin on binlerce fabrikayı kapattı!

0

Çin emisyon düzenlemelerinden kaçan fabrikaları kapatmaya başladı. Ülkede tehlikeli seviyelere ulaşan kirlilik ile mücadele için fabrikaların yüzde 40’ını kapatıyor.

Çin emisyon standartlarına karşı yaptırım uyguluyor

Çin emisyon standartlarına uymayan fabrikalar için önlem almaya başladı. Ülkede felaket senaryolarına konu olmaya başlayan kirlilik sorunları ile mücadele için on binlerce fabrikayı kapattı. Geçtiğimiz yıl emisyon sınırlarını ihlal eden ve geçici olarak kapatılan bu 80.000 fabrika, ülkedeki fabrikaların yüzde 40’ı anlamına geliyor.

Çin, tehlikeli ince partikül madde konsantrasyonunu 2035 yılına kadar 47 mikrogram’dan 35 mikrograma düşürmeyi planlıyor. Özellikle 2013 yılından beri yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarıyla da bu alanda önemli çalışmalara imza atıyor.

Binlerce şirketin emisyon yasalarını ihlal edip etmediğinden emin olmak için Çinon iki yılda birçok şehirde fabrika ve santral teftişi yapıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>