Çin finansal uygulamalar için kurallar yayınladı

0

Çin finansal uygulamalar

Belirli bir standarda ulaşabilmek amacıyla Çin finansal uygulamalar için yeni kurallar yayınladı. Bu kurallar Çin Halk Bankası tarafından paylaşıldı.

Çin finansal uygulamalar için standart ayarlıyor

Dijitalleşmeyle birlikte farklı geliştiricilerden farklı özellik ve nitelikte uygulamalar ve ürünler geliyor. Bununla birlikte bu farklılık, belirli bir standart açığını da gündeme getiriyor.

Çin Halk Bankası tarafından yapılan yeni düzenlemeyle, bu konuda yeni bir standart oluşturulacak. Caixin tarafından paylaşılan habere göre yayınlanacak kurallarda 3 standardın sağlanması bekleniyor. Bu 3 standart finans kurumları için teknik, performans ve güvenlik olmak üzere 3 aşamadan oluşacak.

Blockchain tabanlı finansal uygulamaları içeren bu kurallar dizisi, finans kuruluşlarının belirli standartlarda çözümler ve teknolojiler geliştirmesini sağlayacak. Özellikle donanım ve gizlilik koruması gibi parameterelerin yanı sıra, akıllı sözleşmeler, yazılım ve donanım gibi parametreler toplu bir şekilde değerlendirilecek. Ayrıca üst düzeyde tasarım ve verimlilik oluşturması da sağlanmış olacak.

Şu anda Çin’de faaliyet gösteren blockchain tabanlı finansal uygulama hizmeti sunan 70’ten fazla yerel finansal hizmet şirketi yer alıyor. Uygulamaya konulacak yeni kuralların bu şirketleri de kapsaması bekleniyor. Çin merkezli blockchain şirket BankLedger’in CEO’su Shentu Qingchun, yeni kuralların bu alandaki potansiyeli keşfetme konusunda önemli bir rol oynayacağını söyledi. Ayrıca yeni kurallarla birlikte blockchain tabanlı finansal uygulamaların yaygınlaşması da daha kolay bir hal alacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>