Çin fiyat baskısı nedeniyle Alibaba iştirakine ceza verdi

0

Çin fiyat baskısı

Çin fiyat baskısı uyguladığı için Nice Tuan’e faaliyet durdurma ve para cezası verdi. Gerekçe olarak platformun rekabeti önlemesi belirtildi.

Çin fiyat baskısı ile mücadele ediyor

Çin piyasa düzenleyicisi, Alibaba destekli Nice Tuan’in faaliyetlerini üç gün süreyle askıya almasını istedi. Ayrıca ürün damping uygulamaları ve fiyat sahtekarlığı konusunda harekete geçmediği için 235 bin dolarlık para cezası da verildi.

Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR) yaptığı açıklamada, Nica Tuan’in satışlarından da örnek verdi. Örneğin maliyeti 3,89 yuan olmasına rağmen bir armut türü için 250 gram başına 099 yuan’lık fiyat teklifi sunduğu vurgulandı.

Rapor, bu tür davranışların “küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve diğer bakkalların meşru haklarını ve çıkarlarını baltalıyor” dedi. Mart ayında Çin, beş farklı topluluk grubu satın alma platformunu “uygunsuz fiyatlandırma davranışını” gerekçe göstererek para cezasına çarptırdı. Çin, rekabeti engelleyen, tüketici verilerini kötüye kullanan ve tüketici haklarını ihlal eden bir pazar gücü oluşturdukları endişelerini dile getirerek, dünyanın en büyük ve en değerli şirketleri arasında yer alan büyük teknoloji şirketlerinin denetimini güçlendirme sözü de verdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>