Çin Google hakkında soruşturma başlatacak

0

Çin Google

Reuters tarafından paylaşılan bilgilere göre Çin Google hakkında soruşturma başlatacak. Özellikle de Android tarafındaki haksız rekabet araştırılacak.

Çin Google için devrede

Teknolojinin dev isimleri birçok alanda tekel haline gelebilmek için farklı stratejiler izleyebiliyor. Ülkeler de haksız rekabeti önleyebilmek için dönem dönem bu şirketler için soruşturma açıyor.

Çin, Google’a yönelik böyle bir hamlede bulunacak. Soruşturmanın ana nedeni ise 2019 yılında Türkiye’nin başlattığı soruşturma ile aynı. Çin, Google’ın Android ile haksız rekabet koşulları yarattığı ve telefon üreticileri üzerinde baskı kurduğu iddialarını incelemeye alacak.

2018 yılında Avrupa’da haksız rekabet ile 5,1 milyar dolar, 2019 Şubat’ta Türkiye’de ise 98 milyon TL ceza alan Google’ın Çin’den de ceza alması artık sürpriz olmayacak diyebiliriz.

2019 yılında Huawei’nin önerileri ile harekete geçen Çin yönetimi, ticari savaşlarda Huawei’nin arkasında durmayı planlıyor. Eğer Çin yönetimi Google’a yüklü bir ceza verirse, Huawei ile Google ve Çin ile ABD arasındaki teknoloji savaşı yeni bir boyuta taşınabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>