Techinside Google News
Techinside Google News

Çinli hackerlar ABD kamu çalışanlarına saldırdı

Çinli hackerlar, ABD'nin dört milyon kamu çalışanlarına ait kritik bilgileri çaldılar.
- Advertisement -

Chinese-hackers-espionage-2ABD yeni bir hacker saldırısı haberi ile çalkalanıyor. Daha önce Sony Pictures’ın Kuzey Koreli hacker tarafından saldırıya uğraması üzerine ABD başkanının Kuzey Kore’yi tehdit etmesine kadar büyüyen olaylar sonrasında şimdi de Çinli hackerların ABD’nin kamu çalışanlarına ait verileri çaldığı ortaya çıktı.

ABD’nin The Office of Personnel Management (Personel Yönetimi Ofisi)  departmanından yapılan açıklamaya göre, mevcut çalışan veya emekli olmuş veya kamudan ayrılmış eski çalışanlar da dahil olmak üzere, dört milyon kişinin verilerinin hackerların eline geçtiği anlaşıldı.

Çinli hackerların saldırısından neredeyse tüm ABD kamu birimleri nasibini almış durumda. Yani ekonomik birimlerden güvenliğe kadar tüm kamu kurumlarında çalışan memurların verileri artık Çin hükumetinin elinde.

OPM’nin depoladığı veriler içinde, memurların kişisel verileri yanında, görev tanımları, hizmet geçmişleri, haklarında tutulan raporlar, adres, telefon, eğitim durumları vs gibi çok sayıda detay bulunuyor.

ABD’de şimdi, Çin’in bu verileri kullanarak devlet memurlarına zarar verebilecek saldırılar gerçekleştirmesinden endişe ediyor. OPM tüm siber güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardıklarını ifade etse de, Çinlilerin çok büyük bir açığı kullanarak sisteme girdiği düşünülüyor ve hala sistemin içinde olduklarından şüphe ediliyor. Ortalık çok karışacak!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir