Çin ikinci el üretim ekipmanlarına yöneliyor

0

ikinci el üretim ekipmanları

ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle Çin ikinci el üretim ekipmanlarına yöneliyor. İkili arasında uygulanan ambargolar sürecek gibi görünüyor.

Çin ikinci el üretim ekipmanları ile süreci hafifletmek istiyor

ABD’nin Çin’e uyguladığı ambargo, Çinli üreticileri bir hayli zor durumda bıraktı. Bu ambargo nedeniyle üreticiler ekipman bulmakta sorun yaşıyor.

Huawei’nin en büyük iştirakleri arasında yer alan HiSilicon sessizliğini korurken, Çinli dökümcü SMIC kara listeye alındı. Stok sıkıntısıyla birlikte yonga bulmakta da zorlu bir süreç yaşanıyor. Bununla birlikte TSMC ve Samsung ise taleplere yetişemiyor ve gelirlerini büyük oranda artırıyor.

Çinli üreticilere baktığımızda ise üretim ekipmanlarında büyük sorunlar yaşandığı görülüyor. Ambargoya takılmayan ekipmanlarda stoklar tamamen biterken, üreticiler farklı alternatiflere yönelmeye başladı. İkinci el üretim ekipmanlarının yüzde 90’ı Çin’e satılırken, bu ekipmanların fiyatında yüzde 90 artış yaşandı. ABD ile Çin arasındaki gerginlik halen devam ederken, ikinci el üretim ekipmanlarına talep devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>