Çin ile Hindistan rekabeti büyüyor

0

Çin ile Hindistan

Akıllı telefon üretim sektöründe Çin ile Hindistan arasındaki rekabet büyüyor. Teknoloji devleri, son yıllarda Hindistan’ı tercih etmeye başladı.

Çin ile Hindistan rekabeti kızıştı

Akıllı telefon üreticilerinin birçoğu üretim merkezi olarak Asya ülkelerini tercih ediyor. malzeme tedarikinin olay olması ve işçi gücünün ucuz olması, teknoloji devlerini bu stratejiye yöneltiyor.

Son yıllarda akıllı telefon üretiminde akla gelen ilk ülke olan Çin, üretimdeki bu gücünü Hindistan’a kaptıracak gibi görünüyor. Counterpoint’un yaptığı pazar araştırmasına göre Çin’de ki akıllı telefon üretiminin, küresel tedarik zincirindeki payı düşüş gösteriyor.

2016-2017-2018 yıllarını gösteren araştırma, Çin’de yaşanan düşüşü ortaya koyuyor. Çin’deki akıllı telefon üretiminin küresel ölçekteki payı 2016’da yüzde 75, 2017’de yüzde 74, 2018’de yüzde 72 oldu. 2019 yılındaki düşüş ise çok daha sert oldu ve bu oran yüzde 68’e düştü.

Çin’in kaybettiği paya baktığımızda ise dağılımın genel olarak Hindistan tarafına kaydığı görülüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle, 2020’de Çin’deki üretim düşüşünün çok daha sert olacağı ve yüzde 65’in altında kalacağı öngörülüyor. Böylelikle Hindistan, akıllı telefon üretiminde Çin’e karşı avantajlı olacak diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>