Çin ileri teknoloji stratejisini belirledi

0

Çin ileri teknoloji

Çin’in teknoloji devi ülkelerden biri olmasında izlediği strateji büyük rol oynuyor. Çin ileri teknoloji stratejisi ile ABD’yi de geçmeyi hedefliyor.

Çin ileri teknoloji stratejisi neleri içeriyor?

Bir dönem adeta fason üretici konumunda yer alan Çin, artık kendi teknolojisini üretebilir hale geldi. kopyalayarak üretim yapan Çin, artık kendi teknolojisini geliştirebiliyor.

Çin’in bu denli büyük bir başarı yakalamasında izlediği strateji ve uzun vadeli planlama büyük rol oynuyor. Çin’in başkenti Pekin’de duyurulan 5 yıllık ekonomi planında, Çin’in ileri teknolojide lider olmasına yönelik hedefler de yer alıyor.

5 yıllık plan kapsamında yapay zeka, yarı iletkenler, kuantum ve biyoteknoloji Çin’in ana hedefleri arasında yer alacak. Bu teknolojilere yönelik eğitimler için teşvikler uygulanacak ve ödeneklerle bu ekosistem desteklenmiş olacak. Yani Çin bu alanlarda yetişmiş insan kaynağını artıracak.

Ayrıca Çin hükümeti temel araştırmalar için ayırdığı bütçede ise yüzde 10,6’lık artışa gidiyor. Ar-Ge konusunda da ABD’yi geride bırakmak isteyen Çin, bu stratejisi ile ileri teknolojide lider olmak istiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>