Çin, İngiltereye yapılacak yatırımları dondurdu

0

2016’da İngiltere’deki startup’lara yatırım yaptıklarını açıklayan iki Çin fonu, aradan geçen bir yıla rağmen 1 milyar doları aşan yatırım miktarını İngiltere’ye gönderemedi.

Çin devletinin sermaye kontrolü uygulamasını geçemeyen fonlar, parayı ülkeden çıkarmak için izin alamadıklarının altını çiziyorlar. Bu gelişme aynı zamanda diğer Çin’li yatırımcıların yabancı şirketlere ortak olmasını zorlaştıracak bir gelişme olarak yorumlanıyor. Eğer Çin hükumeti satın alınan startup’lar için ödenen paranın yurt dışına çıkışına izin vermeyecekse, yatırım arayan startup’ların dev Çin’li fonlarla görüşmelerinin de anlamı kalmayacak.

Çin’li iş adamları devreden çıktığında ise startup’ların fiyatı düşeceği için, satın almaların daha küçük rakamlara gerçekleşeceği düşünülüyor. Diğer bir deyişle, milyarlarca dolarlık fon bulmak isteyen startup’lar için alarm çanları çalıyor zira fiyatları yükselten Çinli iş adamlarının rekabeti olmaksızın, işleri çok daha zor olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>