Çin internet devleriyle savaş halinde

0

Çin internet

E-ticarette düzenlemeye giden Çin internet devleriyle savaş halinde oldu. Çinli internet devleri, 200 milyar dolar kaybetti.

Çin internet için düzenlemeye gidiyor

E-tcaret sektörü bir yandan büyümeye devam ederken, Çin e-ticaret platformlarını kısıtlayıcı düzenlemelere gidiyor.  Detayları net olarak paylaşılmayan bu kısıtlama haberi bile Çin’de piyasaları alt üst etmeyi başardı.

22 sayfalık yeni düzenleme kapsamında JD.com, Xiaomi, Alibaba, Tencent ve Meituan gibi dev şirketlerin hisse değerlerinde toplamda 200 milyar dolarlık bir düşüş meydana geldi. Birçok e-ticaret devi Bekarlar Günü’nde rekor kırmayı hedeflerken, Çin’in yaptığı bu düzenleme sektörü olmuşuz etkiledi.

Düzenlemenin detayları bilinmese de Çin, rekabeti koruyacak düzenlemeler yaptığını iddia ediyor. Dev şirketlerin yaptığı iş birlikleriyle küçük yatırımcıların piyasadan silinmesi durumunun engelleneceği vurgulanıyor.

Çin’de e-ticaret pazarının 3’te 2’sinin Alibaba ve JDCom’un elinde olması, Çin hükümetini rahatsız ediyor ve bu alanda rekabetin artması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>