Çin IoT için uydu ağı kuracak

0

Çin IoT

Teknolojinin önemli öncülerinden olan Çin, bu konuda yenilikçi bir adım daha atacak. Çin IoT ekosistemini tek elden kontrol etmek için uydu ağı kuracak.

Çin IoT kontrolünü kolaylaştırmak istiyor

Nesnelerin interneti hayatımızda her ne kadar büyük kolaylıklar sağlıyor olsa da bu konuda çözülmesi gereken bazı sorunlar halen mevcut. Çin, bağlantı sorunun yenilikçi bir yaklaşımla gidermeye hazırlanıyor.

Ericsson Mobility Report tarafından paylaşılan bilgilere göre, 2018 yılında 8,6 milyar IoT bağlantısı bulunuyor. 2024 yılında ise bu IoT bağlantısı sayısı 22,3 milyara ulaşacak. Bu da toplamda bir baz istasyonuna düşen sayının 5 bin ile 35 bin IoT cihaza ulaşması anlamına geliyor.

Tüm bu bağlantı karmaşası göz önüne alındığında, aslında birçok alanda kolaylık sağlayacak IoT’nin bazı zorluklarla hayatımıza gireceğini söyleyebiliriz. Çin Hükümeti, bu konuda yenilikçi bir adım atmaya hazırlanıyor. Küçük uydulardan oluşan bir uydu ağı kurmayı planlayan Çin, Xingyun projesi kapsamında IoT cihazlarını gerçek zamanlı olarak birbirine bağlayacak. Alçak yörüngedeki uydu ağı aracılığıyla, bağlantı sisteminin sorunsuz bir şekilde kurulması sağlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>