Techinside Google News
Techinside Google News

Çin, iPhone’u ulusal güvenliğe tehdit olarak görüyor

Çin hükümeti tarafından desteklenen yayın organları, iPhone mobil telefonların ülke adına ulusal bir tehdit oluşturduğunu duyurdu.
- Advertisement -

Çin hükümeti tarafından desteklenen yayın organları, Apple tarafından tasarlanan iPhone mobil telefonların ülke adına ulusal bir tehdit oluşturduğunu duyurdu. Yayınlar, cihazın zaman damgası ile benzeri diğer kritik bilgileri takip edebilmesini buna neden olarak gösteriyor.

Çinli yayın kuruluşu CCTV, yayımladığı bir haberinde, sıkça gidilen yerleri gösteren Frequent Location gibi uygulamaların kullanıcıların hareketlerinin kolaylıkla takip edilebilmesini sağladığını ve dolayısıyla ülkenin ticari sır niteliğindeki ekonomik profilinin çıkartılmasında kullanılacağı yorumunu yaptı. Bu oldukça hassas bir veri nitelemesinde bulunan Çinli gözlemciler, benzeri kamu verilerinin de mahrem sayılması gerektiğini değerlendiriyor.

Apple’ın cevabı gecikmedi

Çin, devlet yayın organlarının değerlendirmeleri kısa sürede ABD’de yankı buldu ve Apple’ın cevabı gecikmedi. Reuters’e açıklamada bulunan Apple, kullanıcı mahremiyetinin korunduğunu ve cihazın sadece lokasyon bazlı servisler kullanıldığında veri topladığını ifade etti. Apple, açıklamasında, kendisinin sağlanan verileri kullanıcıları takip amacıyla kullanmadığını özellikle vurgulaması dikkat çekiyor.

Apple, son zamanlarda Çin devlet yayınları tarafından kullanıcı verilerini toplamak ve Amerikan istihbarat birimlerine bunları aktarmakla itham ediliyor. Bunun yanında, aynı yayın organlarının yetersiz müşteri hizmetleri dolayısıyla Apple’ı eleştirmesi de gözlerden kaçmıyor.

Apple yönetiminin, suçlamalara verdiği cevap ise bilinen türden. Şirket yetkilileri, bugüne kadar hiç bir devlet kuruluşuyla, kendilerine istihbarat sağlanması amacıyla çalışılmadığını, bundan sonra da aynı politikanın devam edeceğini kamuoyuyla paylaşıyor.

Apple, görünüşe göre Çin’in hışmına uğrayan tek Amerikan teknoloji şirketi değil. Yaklaşık bir aydan bu yana Google‘a erişim yasaklanmış durumda. Çin yönetimi, 1989 yılında Tiananmen Meydanı’nda kanlı bir şekilde bastırılan öğrenci olaylarının yıldönümünde Google arama motoru ie e-posta hizmetine erişimi engelledi ya da yavaşlatarak kullanılamaz hale getirdi. Çin merkezi yönetimi de kamu binalarında Microsoft’un Windows 8 işletim sistemi kullanımını bir süre önce yasaklamıştı.

Keywords: Apple, iPhone, Windows, Google, CCTV, Microsoft, Frequent Locations, Çin, Tiananmen Meydanı

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir