Çin karbon nötr olma sözü verdi

0

Çin karbon nötr

Çin karbon nötr olma planını BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamayla duyurdu. 2060 yılına kadar Çin, karbon nötr olma sözü verdi.

Çin karbon nötr olmak için 2060 yılını hedefliyor

Fosil yakıt kullanımının fazlalığı nedeniyle Çin, hava kirliliği denilince akla ilk gelen ülkeler arasında yer alıyor. Ancak son yıllarda bu tabloda değişiklik yapılmaya çalışılıyor.

Özellikle yenilenebilir enerjiye yönelik planlamalar yapan Çin, karbon emisyonlarını azaltmaya çalışıyor. Şu anda dünyanın en fazla karbon salınımı yapan ülkesi olan Çin, küresel ölçekte karbon salınımlarının yüzde 28’inden sorumlu. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamayla uzun vadeli hedeflerini açıkladı.

Çin, 2060 yılına kadar karbon salınımını sıfıra indirme sözü verdi. İklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayacak bu adımlar birlikte Çin, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklara daha fazla yönelecek. Elbette Çin’in böyle bir hedef açıklamasının ardından somut adımlar da atması gerekiyor. Greenpeace Asya iklim politikası uzmanı Li Shuo, bu taahhüdün ayrıntılar ve somut uygulamalarla desteklenmesi gerektiğini vurguluyor. 2018 ve 2019’da yenilenebilir enerjiye yönelik ciddi yatırımlar yapmasına karşın Çin’de karbon emisyonlarında artış gözlemlenmişti. Paris Anlaşması dahilinde Çin’in bu konuda ne kadar başarılı olabileceği de merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>