Çin kendi Slack’ini yaptı: WeChat Enterprise

0

WeChat Enterprise ismi Slack’in aksine, servisin ne işe yaradığını tek başına anlatıyor. Bu nedenle Çinli kullanıcılar arasında daha popüler olması mümkün. Slack ile ofis masaları üzerinde ateş dansı yapmaya hazırlanan WeChat, en büyük sosyal ağlardan biri olmasını sağlayan dev Çin pazarı için kendi profesyonel mesajlaşma uygulamasını yayınladı.

İlk olarak mart ayında tanıtılan WeChat Enterprise, grup oluşturma, fotoğraf, ses kaydı ya da diğer dokümanları gönderme ve konum paylaşma gibi standart sohbet özelliklerine bazı küçük ancak plaza insanlarının hoşuna gidecek dokunuşlar getiriyor.

Uygulamada bulunan “kabul etme” tuşu, sürekli “OK” demeye gerek bırakmaksızın bir bildirimi okuduğunuzu (ve anladığınızı) karşı tarafa iletmeye yarıyor. Bu özellik Slack’in tepkilerini andırıyor. Bir diğer ayar ise “kahve molası” adını taşıyor. Bu moda geçtiğinizde, diğer kişiler sizin müsait olmadığınızı kolayca anlayabiliyorlar.

WeChat Enterprise ile yapılan görüşmelerde faturayı şirkete kestirmek de mümkün oluyor. Böylelikle uluslararası görüşmelerin kurum tarafından takibi kolaylaşırken, WeChat de yeni bir gelir kapısı oluşturuyor.

WeChat Enterprise iş hayatını kişisel kullanımdan ayırıyor

Yeni güncelleme dünyanın geri kalanı için sıradan görünse de, bir Çinli gözüyle bakıldığında çok daha önem kazanıyor. Çünkü WeChat profesyonel amaçlarla çoğu Çinli şirket tarafından kullanılıyor ve hal böyleyken çalışanların kişisel yayınlarla profesyonel görüşmeleri bir arada tutması zorlaşıyor. Tamamen ayrı bir uygulamanın olması, iş ve özel hayat arasındaki dengenin kurulması hususunda Çinli beyaz yakalılara kolaylık sağlayacaktır.

Öte yandan Çin’de olsanız dahi WeChat Enterprise’ı kullanmaya başlamak biraz güç. Bizdekine benzer bürokratik süreçleri aşmak gerekiyor. Bunun için de öncelikle ülkeye ait resmi bir işletme lisansına sahip olmalısınız. Uygulamanın dünyanın geri kalanında hizmete girip girmeyeceği henüz bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>