Çin kontrollü ihracat ile sektörü zor durumda bırakabilir

0

Çin kontrollü ihracat

ABD’nin Çin’e karşı gösterdiği sert tutum, Çin’in de bu konuda adım atmasına neden oluyor. Çin kontrollü ihracat hamlesini genişletiyor.

Çin kontrollü ihracat listesini genişletiyor

ABD ile Çin arasında yaşanan teknoloji savaşları, bitmek bilmeyecek gibi görünüyor. Artık Çin de ABD’ye yönelik hamlelerini daha sık oynamaya başladı.

Özellikle Çin’in uyguladığı kontrollü ihracat listesinde genişlemeye gitmesi, bu hamlelerden en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor. Artık yeni teknolojiler ihracat etmek isteyen şirketler, Çin’de Ticaret Bakanlığı ile Bilim ve Teknoloji Bakanlığı incelemelerini geçmek ve bu bakanlıklardan onay almak zorunda. Bu onay süreci dronelar, siber güvenlik teknolojileri, ses tanıma gibi kritik yazılımları içeriyor.

Çin’de bir hukuk firması danışmanlarından Alex Roberts, kuralların birçok kişi için sürpriz olduğunu ve teknoloji alanında çok fazla bir gerilim olduğunu söylüyor. Kontrollü ihracat için atılan yeni adımlar, özellikle de Çin’deki çok uluslu şirketleri önemli derecede etkileyebilir.

Kontrollü ihracatın iki ülke arasındaki ticareti nasıl etkileyeceğini önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde göreceğiz. Ancak bu gerginlikte ABD ve Çin geri adım atmayacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>