Çin kripto finans şirketlerini yasakladı

0

Çin kripto finans

Çin kripto finans şirketlerinin hizmetlerini yasaklayarak, sektöre karşı net bir tutum aldı. Kripto para sektörü, Çin’de zor günler geçiriyor.

Çin kripto finans şirketlerinin hizmetlerini yasakladı

Çin, finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sağlamasını yasakladı. Ayrıca yatırımcılar da kripto para sektöründeki spekülasyonlara karşı uyarıldı.

Üç sektör kuruluşunun yaptığı ortak açıklamada; yasağa göre bankalar ve çevrimiçi ödeme kanalları da dahil olmak üzere bu tür kurumların müşterilerine kayıt, ticaret, takas ve uzlaştırma gibi kripto para birimi içeren herhangi bir hizmet sunmaması gerekiyor.

Açıklamada, “Son zamanlarda, kripto para birimi fiyatları hızla yükseldi ve düştü. Kripto para biriminin spekülatif ticareti, insanların mülklerinin güvenliğini ciddi şekilde ihlal ederek ve normal ekonomik ve finansal düzeni bozarak toparlandı” denildi.

Çin, kripto borsalarını yasakladı ancak bireylerin kripto para bulundurmalarını engellemedi.

Açıklamada para birimlerinin “gerçek değer tarafından desteklenmediği” fiyatlarının kolayca manipüle edilebildiği ve ticaret sözleşmelerin Çin yasaları tarafından korunmadığı belirtilerek, kripto para birimi ticaretinin risklerine dikkat çekildi.

Açıklamayı yapan üç sektör kuruluşu Çin Ulusal İnternet Finans Derneği, Çin Bankacılık Birliği ve Çin Ödeme ve Takas Derneği oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>