Çin, kripto para konusunda hala şüpheli

0

Çin kripto para konusunda şüpheli

Blockchain’e olan pozitif bakış açısının yanında Çin kripto para konusunda hala şüpheli. Bununla ilgili olarak Çin Merkez Bankası (PBoC) yetkilisi Zhou Xiaochuan, raporlara göre kripto para piyasasının yatırımcılar için oldukça spekülatif ve yanıltıcı hale geldiğini belirtti.

Çin kripto para yatırımı için eğitim veriyor

Çin Merkez bankası aynı finansal ürünler gibi Bitcoin’i de dikkatle izliyor ve tüketici ve yatırımcıyı korumak için verdiği eğitimi güçlendiriyor.

Çin’in kripto paraları yasal bir para birimi olarak tanıması kesinlikle zor. Ancak Zhou, ulusal sanal para birimi çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunu ve bunun normal paraların yerini almasının muhtemel olduğunu kabul etti. Kripto paraları düzenlemek için ise acele etmiyor.

Zhou, Bitcoin’i spekülatif olarak görüyor

Zhou, ülkenin para politikasını ve finansal istikrarını etkileyecek son derece değişkenlik gösteren Bitcoin gibi spekülatif ürünlerle ilgili uyarı yaptı.

Bu arada merkez bankası, Bitcoin ve diğer kriptoların altında yatan Blockchain teknolojisinde pozitif olmaya devam ediyor.

Teknolojik potansiyelleri olan Blockchain projeleri için hizmetlerin verilmesinden önce kapsamlı bir test yapılması gerekiyor. Aksi halde, büyük bir büyüme, ciddi güvenlik ve finansal istikrar sorunlarına neden olabilir.

Geçen yıl eylül ayında, Çin Merkez Bankası, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri aracılığı ile bahis oynanmasını yasakladı.

Ülke çapında çeşitli engellemeler getirilmişti

Çin makamları, kripto para borsaları ile ilgili anlaşmaların hızlandırılmasının bir parçası olarak, ocak ayı ortalarında kripto paralarla ilgili işlemler yapılabilen çevrimiçi platformları ve mobil uygulamaları engelledi.

					
					

Dünyanın dört bir yanındakiler, aşırı spekülasyon, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı ile ilgili endişeler nedeniyle kripto paraları yakından izliyorlar. Bu durum, kasım ayından bu yana dünya pazarlarında, Bitcoin ve diğer kriptolar için artan volatiliteye(çok çabuk değer kaybedilme ve kazanabilme) yol açtı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>