Çin küresel konumlama sistemi geliştiriliyor

0

Çin küresel konumlama

Çin küresel konumlama sistemi ile ABD’nin tekelinde olan bu alana yeni bir rakip çıkarıyor. Sistem, 2020 yılında hizmete başlayacak.

Çin küresel konumlama sistemi için 9 milyar dolar ayırdı

Günümüzde kullanılan GPS sistemi, ABD Hava Kuvvetleri’nin yönetiminde. Çin, kendi güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak ve bu alanda ABD’ye rakip olmak için 1990 yılından bu yana kendi küresel konumlama sistemini geliştiriyor.

İsmini Büyükayı Takımyıldızı’ndan alan Beidou, için şimdiye kadar 22 uydu fırlatıldı. Bu yıl fırlatılacak 18 uyduyla birlikte toplam uydu sayısı 40 olacak. 2020 yılında hizmete başlayacak sistem için 11 uydu daha fırlatılacak.

Sistemin geliştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra savaş uçakları, gemiler, otonom araçlar için yol gösterici olacak. Bu sisteme Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi Asya merkezli üreticilerin yanı sıra Volkswagen gibi şirketler de destek verecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>