Techinside Google News
Techinside Google News

Çin, Micron ürünlerinin ithalatını yasaklıyor

Çin Siber Uzay İdaresi ABD'den ithal edilen bileşenlerin kritik bilgi altyapısı için güvenlik risklerine yol açacağı gerekçesi ile yasaklanacağını açıkladı
- Advertisement -

Çin Siber Uzay İdaresi, ABD’den ithal edilen bileşenlerin kritik bilgi altyapısı için güvenlik risklerine yol açacağı gerekçesi ile yasaklanacağını açıkladı.

Çin’in Amerika’nın en büyük bellek çip üreticisinin ithalatını soruşturacağını duyurmasından bir aydan fazla bir süre sonra geldi. Teknoloji sektörü, iki büyük ekonomi arasında ulusal güvenlik üzerinde bir ana savaş alanı haline geldi ve Washington Çin teknoloji şirketlerini zaten kara listeye almış, sofistike işlemcilerin akışını kesmiş ve vatandaşlarının Çin çip endüstrisine belirli yardımlarını yasaklıyor. ABD Ticaret Bakanlığı, Pekin’in sonucunun “gerçeklere dayanmadığını” belirtti ve Washington, müttefikleriyle birlikte endüstri aksaklıklarını sınırlama çabalarını sürdüreceğini belirtiyor.

Micron’ın en büyük sektör rakipleri olan Samsung Electronics ve SK Hynix, Seul’de değer kazandı. Semiconductor Manufacturing International Corp. ve Hua Hong Semiconductor Ltd. gibi Çin çip stokları da Hong Kong’da %3’ten fazla arttı.

Çin’in ulusal güvenliği etkiliyor

“Çin’in Siber Uzay İdaresi tarafından alınan bu kararı, ABD’nin yarıiletkenler üzerindeki ihracat kontrollerine karşı misilleme olarak değerlendirmekten başka bir şekilde anlamamak gerekiyor” dedi. Trenchcoat Advisors’in kurucusu ve Pekin’deki eski bir FBI karşı istihbarat yetkilisi olan Holden Triplett. “Çin’de faaliyet gösteren hiçbir yabancı işletmenin bu aldatmacaya kanmasına izin verilmemeli. Bunlar tamamen siyasi eylemlerdir ve herhangi bir işletme örnek olabilecek bir sonraki hedef olabilir. “dedi. Bu hamle, yarıiletkenlerde dünyanın en büyük pazarı olan Çin’e satış yapan diğer ABD çip üreticileri için yeni belirsizlikler getiriyor. Qualcomm Inc., Broadcom Inc. ve Intel Corp. gibi şirketler, çiplerini tüm dünyaya gönderilen elektronik ürünlerin içine yerleştiriyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya’da düzenlenen G7 zirvesinin sonunda Çin ilişkileri konusunda iyimser olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin yakında “çözüleceğini” söylüyor.

Çin siber ajansı Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin yasalarına ve düzenlemelerine uyan tüm ülkelerin şirketlerinin ürün ve hizmetlerini hoş karşılandığını belirtiyor, ancak Micron ürünlerine yönelik soruşturmanın ulusal güvenliği korumak için bir “gereklilik” olduğunu belirtti. Güvenlik risklerinin ne olduğu veya hangi Micron ürünlerinin şimdi yasaklandığı ayrıntılı olarak belirtilmedi.

Micron, daha önce ürünlerinin güvenliği ve müşterilere olan taahhütleri konusunda durduğunu belirtiyor. Pazar günü yaptığı açıklamada incelemenin sonucunu değerlendirdiğini belirtti ve şirketin bir sonraki adımlarını değerlendirdiğini ve “Çin makamlarıyla görüşmelere devam etmekten mutluluk duyduğunu” ifade ediyor.

Jefferies analistleri arasında yer alan Edison Lee, CAC’nin kararının Micron üzerinde küçük bir etkisi olacağını belirtti. Çünkü kararın “kritik bilgi altyapısı” üzerine odaklandığını ve bu da veri merkezleri ve güvenlik riskleri taşıyan bulut bilişim hizmetleri gibi işlemleri kapsadığını söyledi. Onlara göre, Micron’un Çin’de satılan bellek çiplerinin çoğunun aslında akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüketici elektroniğinde kullanıldığı belirtiyor.

Bu arada, Idaho merkezli çip üreticisi Micron, Japonya ile bağlarını güçlendirmektedir. Bloomberg’e göre, şirketin Japon hükümetinden gelecek olan yaklaşık 200 milyar yen (1,5 milyar dolar) finansal teşvik ile ülkeyi kullanarak gelecek nesil bellek çipleri üretmesi bekleniyor. Başbakan Fumio Kishida, geçtiğimiz hafta Micron CEO’su Sanjay Mehrotra dahil olmak üzere bir çip yöneticileri heyetiyle bir araya geldi.

Bellek çipleri zaten ABD-Çin gerilimlerinin bir odak noktasıydı. Aralık ayında Washington, Wuhan’da devlete ait bir flaş bellek üreticisi olan Yangtze Memory Technologies Co.’yu kara listeye aldı ve bu da Çin’in gelişmiş 3D Nand tarzı çipler konusundaki yeteneklerini etkin bir şekilde sınırladı. Yangtze Memory Technologies Co., bu gelişmeden önce iPhone için bileşen tedarik etme konusunda Apple Inc. ile görüşmelerde bulunmuştu.

Micron, ABD merkezli bellek tabanlı bilgisayar üreticilerinin sonuncusudur ve daha büyük rakiplerinin (Intel ve Texas Instruments) çekildiği acımasız sektör düşüşlerini sağlam bir şekilde atlatabilmiştir. Micron’un ürünlerinin çoğu endüstri standartlarına uygun olarak yapılmıştır, bu nedenle bu çipler Samsung ve Hynix gibi rakip üreticilerin çipleriyle kolayca değiştirilebilir.

İki Güney Koreli çip üreticisi de Çin’de fabrikalara sahip

Bellek çipleri genellikle siber güvenlik riski olarak değerlendirilmez çünkü herhangi bir özel yazılım veya kod çalıştırmazlar. Veri depolama için kullanılan temel transistör ızgaralarıdır ve bu nedenle hacker’lar için genellikle bir saldırı vektörü olmuyor.

Micron, son mali yılda gelirinin neredeyse %11’ini ana karada Çin’den elde etmiştir. Bu, diğer büyük teknoloji şirketleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük olsa da, dünya çapındaki elektronik üretimin büyük bir kısmı bir şekilde Çin fabrikalarında gerçekleştiği için Micron’un müşteri ilişkilerine zarar verme potansiyeline sahiptir.

Tehlike, Çin’deki alıcıların Pekin’in uyarısından sonra güvende kalmak için ABD firmasının tüm ürünlerinden vazgeçme kararı verebilecekleri şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumda iş, Micron’un daha büyük rakipleri Samsung ve Hynix’e yönlendirilebilir.

Daha önce yaşanan bir anlaşmazlığın ardından, Tayvan merkezli United Microelectronics Corp. Micron tarafından fikri mülkiyetin çalındığı ve sızdırıldığı iddiasıyla açılan bir dava konusunda anlaşmaya vardı. Bu dava, UMC ve Jinjiang merkezli Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. arasında yapılan bir çip üretimi anlaşması sırasında Micron’un bellek tasarımlarının yasa dışı olarak aktarıldığı iddiasını içeriyor.

Çin’in son açıklaması bazı yasama organlarından kınama aldı

İllinois Demokratı ve Temsilciler Meclisi Seçme Komitesi sıralaması üyesi Raja Krishnamoorthi, “Komünist Parti her geçen gün Çin Halk Cumhuriyeti’nde iş yapmayı zorlaştırıyor” dedi. “Her Amerikan işletmesi şunu sormalı: Şu anda Çin’e mi yatırım yapmak daha iyi, yoksa ABD ve müttefiklerimiz ve ortaklarımızda mı daha çok yatırım yapmalı?” diye ekledi Krishnamoorthi. “Çin’in eylemleri, Amerikan işletmeleri için bu seçimi gitgide daha kolay hale getiriyor ve biz Kongre olarak onların Amerika’ya geri dönüp yeniden yatırım yapmalarını daha da kolaylaştırmalıyız” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir