Techinside Google News
Techinside Google News

Çin mobilite devi Didi’yi cezalandırıyor

Çinli yetkililer, Didi'ye 1 milyar dolar para cezası vermeye hazırlanıyor. Bu, firma için hararetli bir dönemi sona erdirebilecek bir hamle olarak nitelendiriliyor.

Çinli yetkililer, Didi’ye 1 milyar dolar para cezası vermeye hazırlanıyor. Bu, firma için hararetli bir dönemi sona erdirebilecek bir hamle olarak nitelendiriliyor.

Didi, şirketin New York’taki hisselerini satarak 4 milyar dolar toplamasının ardından Çin hükümetinin ilgi odağı oldu.

- Advertisement -

Pekin, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) listelenmesinden sonraki günlerde Didi’ye bir veri güvenliği soruşturması başlattı ve “kullanıcı verilerini yasa dışı olarak topladığını” iddia etti. Ancak, hem ülkenin düzenleyicileri hem de Didi, hangi verilerin yasa dışı olarak toplandığı konusunda ayrıntı vermedi. NYSE’de listeleme, potansiyel olarak ABD düzenleyicileriyle veri paylaşımını içerir. Didi’nin yıllık yaklaşık 500 milyon kullanıcısı var.

ABD makamlarının bu kadar büyük bir veri kümesini araştırma potansiyeli, Çin’de bazı endişelere neden olmuş gibi görünüyor. Şirketi araştırırken, Çinli yetkililer yerel uygulama mağazalarını Didi’nin uygulamasını kaldırmaya zorladı.

Birçok Batılı ülkenin aksine Çin, tarihsel olarak güçlü veri koruma uygulamalarıyla ilişkilendirilen bir ülke değildir. Ancak Pekin, son yıllarda veri uygulamalarını araştırmasını artırdı.

Nisan 2020’de, Çin’in nispeten yeni Siber Güvenlik İnceleme Ofisi – ülkenin internet düzenleyicisi olan Çin Siber-uzay İdaresi bünyesinde yer alan – rolleri ‘Siber Güvenlik Gözden Geçirme Önlemleri’nin bir parçası olarak tanımlandı. Daha fazla siber güvenlik önlemi Şubat 2022’de yürürlüğe girdi. Yeni Siber Güvenlik İnceleme Ofisi, düzenleyiciye verilerin korunacağını garanti etmeyen herhangi bir şirkete karşı harekete geçeceğini göstermek için bir Didi örneği yapmış gibi görünüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir