Çin nakitsiz toplum için planlama yapıyor

0

nakitsiz toplum

Çin’in başkenti Pekin’de nakitsiz toplum için yeni bir proje oluşturuldu. Proje kapsamında köy ve kırsallarda bile dijital ödemeler geçerli olacak.

Pekin 2020’de nakitsiz toplum olmayı hedefliyor

Günlük hayatta yaşanan dijitalleşme, ödeme sistemlerini de doğrudan etkiliyor. Bunun için birçok ülkede dijital ödeme sistemlerine geçilmesine yönelik proje yürütülüyor. Çin’in başkenti Pekin’de 2020 yılına kadar köy ve kırsallar dahil nakite olan ihtiyacın ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Merkez bankası, Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu, Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, Maliye Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı dahil olmak üzere Çin’in beş kurumu bu dönüşümde görev alacak.

Kredi alımları, arazi kiralama, gübre alım satım gibi birçok iş süreci dijital ödemelerle yönetilecek.

Çin’de nüfusun yüzde 42’si kırsal bölgelerde yaşıyor ve yetişkin nüfusun yüzde 76.9’u dijital ödeme sistemlerini kullanıyor. Yayınlanan bir araştırma raporuna göre kırsal kesimde ise bu oran 66 seviyelerinde.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>