Çin nükleer reaktör geliştirdi

0

Çin nükleer reaktör

Çin nükleer reaktör çalışmasını tamamladı. 2015 yılında yapımına başlanan Fuqing No. 5 isimli nükleer reaktör, artık devreye girdi.

Çin nükleer reaktör çalışmasını hayata geçirdi

Günümüzde enerji konusunda en zor durumda kalan ülkelerden biri de Çin. Uzun yıllardır süren fosil yakıt kullanımının ardından yenilenebilir enerjiye yönlen Çin, nükleer enerji alanında da çalışmalarına devam ediyor.

2015 yılında Çin, tamamen kendi imkanlarıyla inşasına başladığı Fuqing No. 5 isimli reaktörünü artık devreye soktu. Bu reaktör, 5 yıllık çalışmanın ardından elektrik üretebilir hale geldi. Reaktörün yıllık elektrik üretim kapasitesinin ise 10 milyar kWh olduğu açıklandı.

Çin’in nükleer alanındaki çalışmaları bununla da sınırlı değil. Hualong Bir isimli teknoloji üzerinde çalışmalarına devam eden Çin, 6 adet reaktörü daha devreye sokmayı hedefliyor. Çin’in elektrik üretiminin yüzde 55’i kömür santrallerinden sağlanırken, nükleer santrallerin kömür santrallerine olan bağımlılığı ortadan kaldırması hedefleniyor.

Çin’de toplamda ise 13 adet nükleer santral inşası devam ediyor. Ayrıca çalışır durumdaki 47 nükleer santral ile Çin, dünyada 3. sırada.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>