Çin nükleer uzay gemisi yapıyor

0

Uzay yarışında öne geçmek için güçlü bir hamle yapmaya hazırlanan Çin 2045’e kadar izleyeceği yol haritasına dair bilgileri açıkladı.

Uzay madenciliği için start

Uzay madenciliği için özel uzay gemileri üretmeyi planlayan Çin’in önümüzdeki yıllarda Rusya ile işbirliği içinde Ekvator’dan uzay gemisi fırlatmaya başlayacak. Uzay gemisi fırlatma konusunda önemli deneyimi olan Rusya’nın tesislerini kullanmak Çin enerjisini daha gelişmiş uzay gemileri inşaa etmeye odaklayacak.

Çin’in hedefinde, nükleer yakıtla çalışan bir uzay gemisi geliştirmek de var. Böylece yakıt problemi yaşamadan uzayda çok uzun süre kalabilecek uzay gemileri ile uzay madenciliğinin başlatılması planlanıyor. 

Çin ayrıca yeniden kullanılabilir roketler sayesinde uzaya turist çıkarmayı da planlıyor. İlk aşamada yörüngede kısa bir süre kalıp aynı roketle geri dönecek uzay turizmi başladıktan sonra özel sektörün veya devletin, uzayda bir otel inşa etmesi de mümkün olacak. Yeniden kullanılabilir roketler sayesinde uzayda oteller veya farklı bilimsel/askeri yapıların yapıların inşa edilmesi çok kolaylaşacak. Dolayısıyla uzay yarışında geri düşmek istemeyen Çin, Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in yapabildiği gibi, roketleri yeniden kullanılabilir hale getirmek istiyor.