Çin rüzgar enerjisine rekor yatırım yaptı

0

Çin rüzgar enerjisi

Ülkede hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle Çin yenilenebilir yatırımlarını artırıyor. Çin rüzgar enerjisi yatırımında rekor seviyeye ulaştı.

Çin rüzgar enerjisi yatırımlarına devam ediyor

Uzun yıllardır elektrik enerjisini kömürden sağlayan Çin, bunun faturasını çok ağır bir şekilde ödüyor. Ülkede hava kirliliğinin üst seviyelere ulaşmasıyla birlikte Çin, yatırımlarını rüzgara yöneltiyor.

2020 yılında rüzgar enerjisi için rekor seviyede yatırım yapan Çin, 58 GW’lık kapasiteye ulaşmayı başardı. Tüm dünyada 100 GW’lık kurulu rüzgar kapasitesi olduğu düşünüldüğünde, Çin’in bu alanda büyük bir başarı yakaladığını söyleyebiliriz.

2060 yılı için sıfır emisyon hedefiyle yatırımlarına devam eden Çin, halen kömüre olan bağlılığından kurtulabilmiş değil. 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde, tüm dünyada devam eden kömür santrali inşası çalışmalarının yüzde 90’ı Çin’de yapıldı. Bu yönüyle Çin’in hedefinde tutarsız bir yol izlediğini söyleyebiliriz. Ülkede bir yandan yenilenebilire yönelik yatırımlar yapılırken, bir yandan da kömür santrali inşasına devam ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>