Çin şirketleri kara listeye mi alınacak?

0

Çin şirketleri

ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlik, teknolojiye de sıçradı. Yeni iddialarla Çin şirketleri kara listeye alınacak haberleri ortaya atıldı.

Çin şirketleri kara listeye alınacak iddiası

Washington Post tarafından yayınlanan bir habere göre, ABD ile Çin arasındaki yaptırımlar teknoloji şirketlerinde önemli bir etkiye sahip olacak. Washington Post’a göre, Beyaz Saray danışmanı Peter Navarro bu konuda yeni bir yürütme emri üzerinde çalışıyor.

İddialara göre ABD, teknolojiyi kopyalan bazı Çin merkezli teknoloji şirketlerini kara listeye alınacak. Bu şirketlerin ABD’de faaliyet göstermesi ve satış yapması yasaklanacak. Ancak burada ‘teknolojiyi kopyalayan’ ibaresi dikkat çekiyor. Yani bunun hangi şirketler için geçerli olacağı henüz bilinmiyor.

Olası bir yeni yaptırımdan Çin merkezli teknoloji şirketlerinin pek etkileneceğini söyleyemeyiz. Daha çok Asya pazarında güçlü bir konumda olan bu şirketler, yeni alternatiflerle yoluna devam edebilir gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>