Çin tedarik izni için zorunluluk getiriyor

0

Çin tedarik izni

ABD ile Çin arasındaki gerginlik, son aylarda daha da artmaya başladı. Son olarak Çin tedarik izni için zorunluluk getirerek, Apple ve Qualcomm’u kara listeye alacak.

Çin tedarik izni ile zor durumda bırakacak

ABD hükümetinin Hauwei’ye olan kısıtlamalarının devam etmesi, hatta ABD merkezli şirketler ile Huawei arasında set çekmesi, Çin’in de karşı atağa geçmesine neden oldu.

Çin, bunun için tedarik izni stratejisinde uyguladığı değişiklikle önemli bir yaptırım uygulayacak. Yeni iddialara göre Çin Hükümeti, ABD merkezli şirketler için bir güvensizlik listesi hazırlayacak. Bu liste kapsamında Apple, Qualcomm, Boeing gibi dünya devi şirketler güvensiz şirketler listesinde yer alacak. Çin’e büyük ölçüde bağlı olan şirketler, tedarik izni zor durumda bırakılacak. Böylelikle ABD’ye çok büyük bir rest çekilmiş olacak.

Geçtiğimiz günlerde ABD başkanı Trump ise ABD merkezli şirketlerin ABD’de üretim yapması için yeni bir vergi sistemi uygulayacaklarını duyurmuştu. Buna göre ABD dışında üretim yapan, okyanus ötesinde faaliyet gösteren şirketler ek vergi ödemek zorunda bırakılacak. Çin’in hamlesi ve ABD’nin yaptırımları nedeniyle ABD merkezli şirketler uzun vadede üretim merkezlerini değiştirebilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>