Çin, tıbbi çalışmalar için sıkı kurallar koydu!

0

Geçen yıl Çinli bilim insanının genetiği değiştirilmiş bir bebek dünyaya getirmesi hem Çin’de hem de dünyada büyük tepki gördü. Bilim insanının bu tıbbi çalışması yeni kurallar koyulmasına neden oldu. Çin artık tıbbi çalışmalar ile ilgili sıkı kurallar uygulamaya başlayacak.

Son yapılan açıklamaya göre, Çin’in en üst düzey yasama organı, bu tarz araştırmalara sıkı kurallar getirecek. Artık, tıbbi araştırmalar yapabilmek için bazı izinler almak gerekecek. 

Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Doçent Doktor He Jiankui‘nin dünyaya getirdiği genetiği değiştirilmiş bebeğin ardından bilim dünyası ayağa kalktı. Çinli yetkililer de bu duruma sessiz kalmadı. Jiankui’nin araştırmaları yasaklandı. 

Yüzlerce uluslararası bilim insanının yanı sıra Çinli yetkililer ve kurumlar da He’yi kınamış ve üreme amaçlı insan embriyolarında yapılan gen düzenlemesinin Çin yasalarına ve tıp etiğine aykırı olduğunu belirtmişti.

Çin’de yapılan tıbbi ve insanı araştırmalar artık daha yakından incelenecek. Yeni yasaya göre ilerleyen yıllardaki çalışmaların yapılması için etik kuralların yanında idari makamlardan da onay alması gerekecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>