Çin tuvaletleri yüz tanıma teknolojisiyle çalışacak

0

Çin, ülkenin en büyük sorunlarından birini çözmek için yüz tanıma teknolojilerini kullanmaya başladı.

Buna göre ülkenin umumi tuvaletlerinde, tuvalet kağıdı almak isteyenler, bir otomatın önünde yüzlerini kameraya okutup kendilerini tanıtmak zorundalar.

Tuvalet kağıdı hırsızlığı

Umumi tuvaletlerde sunulan tuvalet kağıtlarının ve el havlularının sürekli çalınıyor olmasından rahatsız olan Çin yönetimi, milyarlarca dolarlık bir yatırımla bu hırsızlığı önleyecek teknolojik bir çözüm geliştirme kararı aldı.

Umumi tuvaletlerde kullanıma sunulan yeni otomatlarla, tuvaleti kullanacak vatandaşlar artık yüzlerini tanıtarak ihtiyacı olan kağıtları otomattan alabiliyor. Belli bir süre geçmeden aynı kullanıcı tekrar kağıt isterse, makine bu kez tepki vermiyor.

İki yıl içinde 34 bin umumi tuvalete otomat yerleştiren Çin, böylece tuvalet kağıdı hırsızlığının önüne geçmiş bulunuyor. Projenin Çin devletine toplam maliyeti ise 4,7 milyar dolar oldu. Bu haliyle Çin’deki umumi tuvalet işletmeleri, dünyadaki en değerli şirketler arasında yerini almış oldu.

Öte yandan yüz tanıma teknolojisinin umumi alanda ilk kez kullanılması, Çin devletinin bu teknolojiyi sosyal alanlarda yaygınlaştırmasının önünü açacak. Otobüslerin, toplu taşımanın, kamu dairelerinde sıra numarası almak gibi işlemlerin yüz tanımasıyla yapılması mümkün olacak.