Çin üretimi drone kullanımı yasaklanıyor

0

Çin üretimi drone

ABD İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla, Çin üretimi drone kullanımı yasaklanıyor. ABD bu yasağı güvenlik önlemleri kapsamında alıyor.

Çin üretimi drone için kısıtlama

Çin ile ABD arasında yaşanan gerginlik, sadece telefon sektörüyle sınırlı kalmayarak tüm teknolojik cihazlara sıçramış durumda. İlgili yaptırım kararı, bu kez dronelara yönelik uygulanacak.

ABD, Çin’de üretilen yaklaşık 1000 adet droneu, kalıcı olarak uçuştan men etmeye hazırlanıyor. Yangın ve eğitim gibi özel durumlar harici için men edilecek bu droneların, casusluk gibi olaylara karışmaması için önlem alınacağı belirtiliyor. ABD hükümeti bu kararla, artan sivil drone kullanımını da küçük ölçekte de olsa kontrol altına almış olacak.

Bu karar, drone sektörünün lider şirketi DJI da doğrudan etkiliyor. Daha önce DJI yetkilileri, droneları hakkında yönlendirilen suçlamalarla ilgili ayrıntılı bilgi paylaşabileceklerini söylemişti. Bu kararın DJI’ın dronelarını etkileyip etkilemeyeceği şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>