Çin’de VPN kullanmak yasa dışı ilan edildi

0

Çin, internet üzerindeki sansür girişimlerini sıkılaştırıyor. Çin Endüstri ve Enformasyon Bakanlığı, ülkede hizmet verecek tüm VPN servislerinin, kendilerinden onay alması gerektiğini ve onaylanmamış bir VPN servisini kullanmanın yasa dışı olduğunu ilan etti.

İzinsiz VPN kullanmak suç olacak

Çin’de şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen 1000 web sitesinden 135’i yasaklı durumda. Çin kullanıcıları bu sitelere erişmek için VPN servislerini kullanıyorlar. Ancak yeni yönetmelikle, ülkede hizmet verecek VPN’lerin bu yasaklara uyması gerekecek. Çin yasaklarını uygulamayan VPN’leri kullanmak ise kullanıcıların başını derde sokabilecek.

Çin, Mart 2016’da da pek çok VPN servisinin ülkedeki kullanımını engellemeyi başarmıştı. Çok sayıda firma, ücret ödedikleri VPN servislerinin çalışmamasından şikayet etmişti.

Çin, Mart 2018’e kadar, internette her türlü yasa dışı, kural dışı sorunu çözerek, ülke yönetmeliklerine tam uygun bir internet servisi sağlamak için kampanya başlatmış bulunuyor. Bu hedefe odaklanmış olan tüm kurumlar da, internette belirlenmiş sansür kurallarını uygulamak için her türlü önlemi almak, adımı atmak durumunda. Önümüzdeki aylarda, Çin’den çok daha radikal sansür uygulamalarının haberlerini almamız mümkün. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>