Çin, VPN servislerini yasaklamayacak

0

Çin VPN

Geçtiğimiz günlerde Çin’in VPN servislerini tümüyle yasaklayacağı ile ilgili haberler gündemi meşgul etmişti. Ülkede hem iş, hem de kişisel olarak ciddi şekilde kullanılan bu servisler, haliyle oldukça önemli. Neyse ki bu haberlerin ardından Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı’ndan yapılan açıklama, bir nebze de olsa endişelere su serpti.

Onaysız VPN’e geçit yok

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre hem yerel hem de uluslararası şirketlerin kullandığı VPN’ler için herhangi bir yaptırım uygulanmayacak. Aynı şekilde son kullanıcılar için de böyle bir yaptırımın söz konusu olmayacağını söyleyen yetkililer, sadece “onaysız” servisler için aksiyon alınacağını söyledi.

Tabii ki bu noktada “onaysız” olarak belirtilen VPN servislere neye göre “onaysız” sayılıyor ve hangi VPN servislerini kapsıyor o önemli. Şimdilik bu düzenleme ile ilgili ne yazık ki herhangi bir detay paylaşılmadı. Ancak yetkililerin açıklamalarına göre durum korkulduğu kadar kapsamlı değil.

İlginizi çekebilir: WeWork, Türkiye ofisini açıyor

Bildiğiniz gibi Çin’de Google servisleri gibi birçok popüler internet hizmeti kapalı ve hem firmalar hem de son kullanıcılar VPN kullanımına ciddi şekilde ihtiyaç duyuyor. Bakalım bu açıklamadan sonra ülkede hangi VPN servislerine yaptırım uygulanacak ve ülke bundan nasıl etkilenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>