Çin WhatsApp’ı yasakladı

0

Çin’den gelen bilgiler, ülkede WhatsApp kullanımının tamamen engellendiğini haber veriyor. Çin daha önce WhatsApp üzerinden resim ve video gönderini engellemişti. Şimdi ise uygulama üzerinden metin mesaj gönderimi de tamamen engellenmiş bulunuyor.

Çin bu yasağı uygulamaya almak için WhatsApp’ın metin mesajları göndermek için kullandığı NoiseSocket protokolünü engellemiş gibi görünüyor. WhatsApp’ın resim ve video göndermek için kullandığı HTTPS/TLS protokolü de birkaç aydır engelliydi.

WhatsApp’ın Çin’de yasaklanması ile birlikte Facebook’un artık Çin’de çalışan tek uygulaması, Facebook’un Anlar uygulamasını taklit eden ve Çin için geliştirilen, fotoğraf paylaşım uygulaması Colorful Balloons kaldı.

2009 yılından beri Çin’de yasaklı olan Facebook’un böylece Çinli kullanıcılara erişme ve Çin’de tutunma planları da suya düşmüş oldu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>