Çin yasadışı e-ticaret fiyatlandırmasını cezalandıracak

0

Çin yasadışı e-ticaret

Çin yasadışı e-ticaret fiyatlandırmasını cezalandırmak için yeni kurallar koydu. Bu kurallarla fiyatlardaki düzenlemelere dikkat edilecek.

Çin yasadışı e-ticaret fiyatlandırması için kurallar koyu

Çin’in piyasa düzenleyicisi, ağır sübvansiyonlar ve çevrimiçi platformların müşterilerin satın alma davranışlarına göre farklı fiyatlar uygulaması da dahil olmak üzere yasa dışı fiyatlandırma faaliyetlerini cezalandırmak için taslak kurallar yayınladı.

Kurallar, Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi’nin (SAMR) Çin’in para cezaları uyguladığı, soruşturma başlattığı ve gelişen e-ticaret devlerine uyarılar yayınladığı serbest dönen platform ekonomisini dizginleme çabalarının en sonuncusu oldu. Şanghay merkezli Wanqing Consultancy’nin CEO’su Lu Zhenwang, “Fiyatlandırma uygulamaları çevrimiçi platformlar arasında yaygın ve sıradan tüketiciler için gizli bir sorun çünkü fark edilmesi çok kolay değil” dedi.

Yıllar boyunca tüketiciler, sosyal medyada e-ticaret platformlarının aynı ürünler için aynı fiyatı sunmadığından şikayet ettiler.

Mart ayında devlet haber ajansı Xinhua, Alibaba’nın çevrimiçi seyahat acentesi Fliggy’nin aynı uçuş için farklı bilet fiyatları sunduğunu ve daha sadık kullanıcıların daha yüksek fiyat aldığını bildirdi. Aynı makalede Xinhua, Meituan’ın aynı evcil hayvan bakım ürünü için farklı fiyatlar talep ettiğini söyledi. Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı, çevrimiçi seyahat hizmetlerinde farklılaştırılmış fiyatlandırma uygulamasını yasaklayan bir kural getirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>