Çin yüz taramasıyla uyuşturucu kullananları yakalıyor

0

Yüz tanıma teknolojisi, akıllı telefonlarımızın kilidini açmak, bankalardaki sahtekarlıkları önlemek, insanların kişisel alanlarına/evlerine giriş çıkışı kolaylaştırmak ya da aranan kişileri kalabalıkların arasında tespit edip yakalamak gibi amaçlarla kullanılması için geliştirilmişti. Ancak şimdi Çin bu teknolojiye yeni bir boyut kazandırdı.

Çin’deki bir “bira festivali” sırasında katılımcılara yüz taraması uygulayan Çin polisi, katılımcıların arasında uyuşturucu bağımlısı olan 19 kişiyi tespit ederek tutukladı. Çin’de uyuşturucu kullanımı ağır bir suç olarak kabul ediliyor ve uyuşturucu kullananlar ağır cezalara çarptırılıyor.

Yüz tanıma teknolojisi ile uyuşturucu kullananları tespit etmek ise uyuşturucuların yüzde yarattığı etkileri analiz eden bir yapay zeka yazılımı ile mümkün oluyor.

Bu teknolojinin geliştirilmesi ile beraber Çin’de çok daha geniş alanlarda, şehrin kalabalık meydanlarında uyuşturucu kullananların tespit edilmesi bekleniyor.

Öte yandan aynı teknolojinin batı ülkelerinde, insan hayatını teslim alan kritik görevlerdeki ve “ayık” olması gereken pilot, polis, şoför, doktor gibi meslek gruplarına dahil kişilerin göreve başlamadan önce uyuşturucu etki yaratan ilaçlar veya maddeler alıp almadığını kontrol etmek için kullanılacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>