Çin’de 5G ön kayıtları 10 milyona ulaştı

0

1,2 milyar mobil aboneye sahip ülkede 5G için ön kayıtlar alınmaya başlandı

Çin’de 5G teknolojisi için ön kayıtların 10 milyona ulaştığı açıklandı. Ülkede faaliyet gösteren üç operatörün sitelerinde açıkladığı verilere göre, Çinli mobil kullanıcılar 5G teknolojisine yoğun ilgi gösteriyor ve geçtğimiz hafta paylaşılan rakamlar ülkede ön kayıtlar 10 milyona erişti.

Üç operatörün verilerine baktığımızda China Mobile’ın 5,72 milyon ile en çok ön kaydı yaptığınız görüyouz. China Unicom’daki ön kayıt 1,99 milyon olurken, China Telecom 1,96 milyon ön kayda ulaşmış durumda. Operatörlerin ön kayıtları bu seviyeye ulaşsa da, bu talebe denk gelen sayıda cihaz bulunmadığı da gelen haberler arasında.

5G için yüzde 30 indirim

Üç operatörün bu sayıya ulaşmasında duyurdukları indirimler de önemli. Zira, dünyanın en büyük operatörü olan China Mobile, beş yıldan fazla süre abonesi olanlara yüzde 30 indirim yapıyor. Bu süre beş yıldan az ise yüzde 20 indirimlik söz konusu. China Telecom ve China Unicom’da da yüzde 30’luk indirim mevcut ama süre üç yıl olarak belirlenmiş. Her iki operatör yüzde 20’lik indirimi üç yılın altındaki süre için uyguluyor. Öte yandan, ülkede 5G için verilecek hizmetler için fiyat belirlenmediğini not edelim.

Ülkede 5G’ye sahip telefonlardan bazıları hakkında da bilgi verelim: Örneğin Eylül ayında piyasaya çıkan Vivo Nex 3, 798 dolarlık fiyatla tüketicilere ulaşıyor. Huawei Mate 30, 699 dolar etikete sahip iken diğer bir model olan Xiaomi 9 Pro ise 517 dolar fiyatla satışa çıktı. Çin’de belirli bölgelerde 5G’nin deneme amaçlı kullanıldığını aktaralım.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>