Çin’de insansız lojistik merkezi kuruluyor

0

Çin online perakende şirketi JD.com, Kuzeybatı şehir Xi’an‘da lojistik merkezi kurmak için önümüzdeki beş yıl içinde 20.5 milyar yuan (3 milyar ABD doları) yatırım yapmayı planlıyor. JD.com anlaşmayı Pazartesi günü Xi’an Ulusal Sivil Havacılık Sanayi Kurumu ile imzaladı. Bu imza Xi’an‘ın başkenti olduğu Shaanxi eyalet hükümetiyle JD.com’un stratejik ortaklık anlaşmasının bir parçası.

JD.com, bu merkezin, küresel bir lojistik merkezi, bir otomasyona dayalı sanayi merkezi ile büyük veri, bulut bilgi işlem ve otomasyon teknolojileri içeren bir operasyon merkezi içerdiğini belirtti. Şirketin yaptığı açıklamaya göre merkez, Çin‘de bu alandaki en büyük merkez olacak.

Dronelar ve sürücüsüz otomobillerden bir ekip kuruluyor

Şirket, İnsansız Hava Aracı (drone), sürücüsüz otomobiller ve robotlar tarafından kontrol edilen depolarıyla makineler tarafından işletilen bir depolama ve dağıtım zincirinin tamamını geliştirmeyi hedefliyor. Bu insansız sistemi geliştirecek araştırma ekibinin 2017 sonuna kadar seçileceğini belirtildi. Ayrıca merkezde bir drone montaj hattı kurulması da planlanmakta.


NASDAQ listelenen şirket, Alibaba‘nın en önemli rakibi olarak biliniyor. JD.com’un aktif hesapları yaklaşık 200 milyon düzeyinde bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>