Techinside Google News
Techinside Google News

Çin’de iPhone fiyatları düşüyor!

Huawei ile rekabetin artmasıyla birlikte Çin’de iPhone fiyatları önemli bir düşüş yaşadı. Apple Çin’e yönelik agresif indirim kampanyası başlattı.
- Advertisement -

Apple, şiddetli Huawei rekabeti nedeniyle Çin’de iPhone fiyatlarını düşürdü. Apple, Çin’deki resmi Tmall sitesinde, belirli iPhone modellerinde 2.300 yuan’a (318 dolar) varan indirimler sunan agresif bir indirim kampanyası başlattı.

İndirim, ABD teknoloji devinin , Huawei (HWT.UL) gibi yerel rakiplerle artan rekabetle karşı karşıya olduğu üst düzey akıllı telefon pazarındaki konumunu korumaya çalıştığı bir dönemde geldi. 20 Mayıs’tan 28 Mayıs’a kadar sürecek olan bu etkinlik, Apple’ın Şubat ayında sunduğundan daha önemli.

Çin’de iPhone fiyatları için agresif kampanya

Şubat kampanyasındaki en yüksek indirim 1.150 yuan olurken bu sefer indirimler 2.300 yuana kadar çıktı. En yüksek indirim 1 TB iPhone 15 Pro Max modelinde geçerliyken, diğer modellerde de önemli fiyat indirimleri görülüyor. Örneğin, temel iPhone 15 modelinin 128 GB’lık versiyonunda 1.400 yuan indirim var.

Apple üzerindeki artan rekabet baskısı, Huawei’nin geçtiğimiz Ağustos ayında Mate 60’ın piyasaya sürülmesinin ardından yeni üst düzey akıllı telefon serisi Pura 70’i tanıtmasının ardından geldi. Apple’ın Şubat ayındaki önceki indirim çabası, şirketin Çin’deki satış yavaşlamasını hafifletmesine yardımcı olmuş gibi görünüyor.

Reuters’in Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nden (CAICT) elde edilen verilere dayanan hesaplamalarına göre, Apple’ın Çin’deki sevkiyatları Mart ayında yüzde 12 arttı. Bu, şirketin satışlarında yüzde 37’lik bir düşüş yaşadığı 2024 yılının ilk iki ayına göre önemli bir iyileşmeye işaret ediyor. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nin (CAICT) Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, Çin’deki yabancı markalı telefon sevkiyatları bir önceki yılki 3,35 milyondan Mart ayında yüzde 12 artarak 3.75 milyon adede yükseldi.

Her ne kadar veriler açıkça Apple’dan bahsetmese de şirket, Çin’in akıllı telefonların hakim olduğu pazarında hakim yabancı telefon üreticisi konumunda. Bu durum yabancı markalı telefon sevkiyatlarındaki artışın Apple’ın performansına bağlanabileceğini düşündürüyor. Fiyat indirimlerinin talebi canlandırdığı ve şirketin Çin pazarındaki büyümesine katkıda bulunduğu görülüyor. CAICT verilerine dayanan hesaplamalara göre bu, Apple’ın satışlarda yüzde 37’lik bir düşüş yaşadığı 2024’ün ilk iki ayına kıyasla önemli bir geri dönüşü temsil ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir