Çin’de ATM’de yüz tanıma teknolojisi

0

Çin’in Guizhou eyaletinin merkez kenti Guiyang’da Çin Tarım Bankası‘na (The Agricultural Bank of China) ait iki ATM’de yüz tanıma sistemi denemesi başlatıldı.

Ödemek için gülümseme (Smile to pay)” teknolojisi olarak da adlandırılan sistem sayesinde bankanın müşterileri ATM‘deki kameradan yüzlerini taratarak para çekebiliyorlar. Bunun yanında kullanıcıların, cep telefonlarını ve kimlik numaralarını da yazmaları gerekecek.

Diğer bankalarda da aynı hizmet başlamıştı

ATM’ye yerleştirilen kızılötesi kameralar, gerçek insan yüzü ile fotoğraf ve maskeler arasındaki farkı ayırt edebilme özelliğine sahip. Yüz tarama ile günlük para çekme limiti ise 3 bin yuan olarak belirlendi.

Bankanın Çin’in diğer bölgelerinde 37 ATM‘sinde daha yüz tanıma sistemi kullanımda. The Agricultural Bank of China haricinde Çin Tüccar Bankası (Merchants Bank) da ülkenin 106 kentindeki ATM’lerinde aynı hizmeti veriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>