Çin’de Robot taksiler hizmete giriyor

0

Çinde Robot taksiler hizmete giriyor

Çin teknoloji şirketi Baidu, başkent Pekin’in bir bölümünde sürücüsüz robotaksi işletmelerine başlayabileceğini duyurdu.

Baidu, sürücüsüz taksilerinin büyük Çin şehirlerinde bir araç başına günlük ortalama 15’ten fazla sefer yapabildiğini iddia ediyor, bu da geleneksel taksi hizmetleriyle eşit seviyede bulunuyor. İnsan gücüne ihtiyaç duyulmaması, Baidu’nun sürücüsüz taksilerinin işletme maliyetlerini azaltmasına olanak tanıyor.

Hükümet onayı, JD.com gibi birçok kuruluşun bulunduğu Pekin’in Yizhuang banliyösünde 10 aracın işletilmesi için verildi. Yizhuang, Baidu’nun Pekin şehrindeki robotaksi halka açık yol testlerinin ve işletmelerinin ana mekânı. Kasım 2021’de, yerel yetkililer Baidu ve rakip robotaksi operatörü Pony.ai’nin ücret talep etmelerine izin verdi ve toplu taşıma kullanıcıları şirketlerin uygulamaları aracılığıyla robotaksi seferleri rezerve edebiliyor.

Baidu, robotaksi hizmetinin henüz erken aşamalarında olduğunu ve daha geniş bir ölçekte güvenli ve verimli olması için daha fazla test ve geliştirme gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte, bu teknolojik ilerleme, Dünya genelinde otonom araçların yolları kullanmasının yolunu açarak, ulaşımın geleceği için önemli bir adım niteliğinde değerlendiriliyor.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.