Çin’de sosyal medya puanlaması başladı

0

Çin VPN

Çin’in bir süredir üzerinde çalıştığı ve kara bilimkurgu filmlerini anımsatan sosyal medya puanı uygulamasının uygulanmaya konulduğu anlaşıldı.

Kara liste

1.4 milyar vatandaşını sosyal medyadaki paylaşımlarına göre puanlayan ve düşük krediye sahip olanları “kara listeye” alan sosyal medya puanlaması sistemi bir anlamda tüm vatandaşların fişlendiği bir baskı uygulaması olarak dikkat çekiyor. 

Muhalif bir gazetecinin başkente gitmek için uçak bileti almak istediğinde sosyal medya puanının yeterli olmadığı gerekçesiyle uçak bileti bulamamasıyla ortaya çıkan uygulama, vatandaşların internette yaptığı paylaşımlarda devleti/hükumeti eleştirmesi, yasaklı sitelere girmeleri, uygunsuz paylaşımlar yapmaları gibi detaylarla şekilleniyor ve öyle görünüyor ki kredi notu belli bir puanın altına düşen vatandaşlar için değişik kısıtlamalar getiriliyor. 

Henüz sadece ulaşım imkanlarının kısıtlanması gibi bir sonuç rapor edilse de yakında tutuklamaların da görülebileceğinin altı çiziliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>