Çin’de teknolojik sünger kentler

0

CNN’in haberine göre, tüm dünyada ve özellikle Asya’da son dönemlerin hızlı kente göçü kentlerin birden çok büyümesine yol açmıştı. Bu ise,  acil altyapı sorunlarını gündeme getirmişti. Nitekim yağmur mevsimlerinde Hindistan, Nepal, Bengladeş kentlerinin bazılarında sel olayları görülür.

Kaldı ki bu taşkınlar ve kentlerin sular altında kalma olayları sadece gelişmekte olan ülkelerde görülmüyor. Son dönemde örneğin ABD’nin Houston kentinde de buna tanık olundu. Çin’de de 2016’da Wuhan, nanjing ve Tianjin bu türden sorunlar yaşamıştı.

Yağmur sularının kazanımı söz konusu

Çin mühendisleri, bu sorunlara çare bulmak üzere, “sünger kent girişimi” başlatıyor. Kentsel bölgelerde geçirgen yüzey ve yeşil altyapı sayesinde yağmur suları emilerek yeniden kullanıma sokulacak.

Mali kaynak ve de -en önemlisi- mühendislik becerisi sayesinde, 2020 yılında, Çin’in kentsel alanlarının yüzde 80 kadarında yağmur sularının yüzde 70’i emilerek yeniden kullanıma hazırlanıyor olacak.    

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>