Çin’de üretim normale döndü mü?

0

Çin’de üretim

Koronavirüs salgınında birinci dalgayı atlattığını duyuran Çin, kademeli olarak üretime yeniden başladı. Peki Çin’de üretim tam anlamıyla normalleşti mi?

Çin’de üretimi için danışmanlar bekleniyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını,  üretim ve hizmet sektöründe ciddi duraksamalara neden oldu. Salgında ilk dalgayı atlattığını duyuran Çin, yeniden normale dönmek için çalışmalara başladı.

Ancak Çin üretimde yeniden normalleşmeye çalışırken büyük sorunlarla karşılaşıyor. Nikkei Asian Review tarafından yayınlanan rapora göre, Çin’de sanayi sektörü genellikle ABD ve Japonya’dan gelen danışmanlar aracılığıyla ilerliyor. Bu da Çin merkezli sanayi kuruluşlarının faaliyetlerini yürütmekte kendi kendilerine yeterli olamadıklarını gösteriyor.

Örneğin; bu nedenle panel üreticisi BOE Teknoloji Grubu üretim kapasitesini genişletme planlarını süresiz askıya aldı. Hatta yıllık bazda üretimde yüzde 4 oranında bir düşüş beklendiği açıklandı.

Çin’e yurt dışından giriş yasağının halen geçerli olması nedeniyle Çin’deki bu aksaklıklar bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Sanayi kuruluşlarının eski üretim sistemlerine kısmen daha düşük kapasitede olsa da devam etmeleri bekleniyor. Ancak bu dönemde yeni teknolojik faaliyetlerin olması çok zor görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>