Çin’de yıllık otomobil satışları yükseldi

0

yıllık otomobil satışları

2017 yılından bu yana ilk kez Çin’de yıllık otomobil satışları yükseldi. 2020 yılında elektrikli araç satışlarındaki yükseliş dikkat çekti.

Çin’de yıllık otomobil satışları yükselişe geçti

Çin’in 2020 yılındaki otomobil satışları ile 2017’den bu yana ilk kez büyüme yaşandı. Yeni elektrikli araçlarının satışlarında ise 1.5 kat artışla arttı.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin (CAAM) verilerine göre, Aralık ayında aylık 2.79 milyon araç satışının 2021 için toplam satışları 26.2 milyona getirmesinin ardından, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki toplam satışlar yıllık bazda yüzde 3,8 arttı.

CAAM yaptığı açıklamada, talaş kıtlığı ve yüksek hammadde fiyatları gibi sorunların kolaylaşması ihtimaline bağlı olarak 2022’de üretim ve satışların geçen yıla göre daha iyi olması bekleniyor.

Çin’in otomobil pazarı, Washington ile Pekin arasındaki ticaret savaşı ve COVID-19 pandemisinin etkilerinin ortasında 2018’de daralmaya başladı.

Pazar, 2020’nin ortalarında toparlanmaya başlamıştı, ancak fren sensörlerinden hidrolik direksiyona ve eğlence sistemlerine kadar her şeyde kullanılan ve dünya çapındaki otomobil üreticilerinin üretimi kesmesine veya askıya almasına neden olan küresel bir yarı iletken kıtlığı nedeniyle durgunluk yaşandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>