Çin’deki telefon satışları bıçak gibi kesildi

0

Çin uçuşlarda

Dünya çapında akıllı telefonların satışlarında önemli düşüşler yaşandığı biliniyordu. Giderek daha fazla sayıda kullanıcı, her sene yeni bir telefona minik servetler boyutunda ücret ödemek yerine, sahip olduğu telefonu daha uzun yıllar kullanmayı tercih etmeye başladı.

Çinliler telefon almayı bıraktı

Bu trendin önemli bir göstergesi de Çin’deki telefon satışı raporlarında göründü. 2 milyara yaklaşan nüfusu ve teknolojiye düşkünlüğü ile dünyanın en önemli telefon pazarı konumunda olan Çin’de telefon satışları, 6 senenin en düşük düzeyine indi. 

Ülkede Şubat 2018-Şubat 2019 dönemindeki telefon satışları sadece 14.5 milyon adette kalarak, geçen yıla oranla %20 oranında azaldı. Bu büyük düşüş ise geçtiğimiz yıl Apple’ın kazançlarındaki büyük düşüş için neden olarak gösterdiği Çin’deki satışların azalması gerçeğini de tekrar ortaya koyuyor.

Diğer bir deyişle, telefon üreticileri artık kullanıcıların 4-5 sene elinde tutmak isteyeceği minik bir servet değerinde telefonlar üretmek yerine, her yıl yenilenebilecek fiyatlara sahip yeni modeller geliştirmek üzere harekete geçmiş olabilirler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>