Çin’in dev bisiklet paylaşım uygulaması iflas mı ediyor?

0

2015 yılında Çin’de hayat geçen ve Alibaba gibi dev yatırımcılardan milyar dolarlık fonlar bulan bisiklet paylaşım uygulaması OFO zor günler geçiriyor.

Telefonla çalıştır, telefonla kilitle

Bisikletlerin, akıllı telefon uygulaması ile çalışmasını sağlayan ve yeniden alındıkları noktaya bırakılmasını gerektirmeyen OFO uygulaması sayesinde, kullanıcılar bisikletleri istedikleri noktada bırakıp telefon uygulaması ile bisikleti kilitleyebiliyorlardı.

Ancak Çin şehirlerinde agresif bir büyüme stratejisi uygulayan OFO artık bisikletlerini tamir edip, temizleyip yeniden hizmete sunmakta bile zorlanıyor. Öte yandan kullanıcılar bisikletleri şehrin her hangi bir noktasında bıraktığında, binlerce ve hatta bazen on binlerce Çinli’nin kaldırımlarda terk ettiği bisikletler yüzünden şehir hayatı felç olabiliyor. Diğer bir deyişle, 1.5 milyarlık bir ülkede, araç/bisiklet paylaşırken, çok daha dikkatli bir planlama yapılması gerektiği anlaşıldı ve OFO şimdi bu karmaşa ile başa çıkamıyor.

Şimdi ise, aylık veya yıllık abonelik sistemiyle bisiklet kullanan Çin’liler ise artık sokaklarda OFO bisikletleri bulamadıkları için paralarının geri ödenmesini istiyorlar ve şirket önünde uzun kuyruklar oluşturmuş durumdalar. Fakat ne var ki, OFO’nun elinde tahsil edilmiş ücretleri geri ödeyecek nakit de bulunmuyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>